به گزارش خبرنگار اگری پرس، بلاتکلیفی کشاورزان در اعلام نرخ خرید تضمینی از سوی دولت در حالی ادامه دارد که بیش از سه ماه و نزدیک به ۱۱۰ روز از موعد قانونی برای اعلام نرخ خرید تضمینی می گذرد و با توجه به اینکه شروع فصل کشت گذشته است هنوز تکلیف کشاورزان مشخص نیست.

محمود حجتی روز گذشته در حاشیه اولین جشنواره علمی کشاورزی و سی‌یکمین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی در پاسخ به علت تاخیر در قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط دولت، سکوت پیشه کرد.

طبق قانون، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور باید نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را که وزارت جهاد کشاورزی قبل از آغاز سال زراعی پیشنهاد داده بود اعلام می‌کرد اما این سازمان در اعلام این نرخ تاخیری نزدیک به ۴ ماهه دارد.

این تاخیر بی‌سابقه در ادوار خرید تضمینی محصولات کشاورزی باعث نگرانی جامعه کشاورزی کشور شده است اما وزارت جهاد کشاورزی در خصوص دلایل اعلام دیر هنگام این نرخ صحبتی به عمل نمی‌آورد و حجتی تنها اعلام  کرده که این امر ربطی به ما ندارد.

آقای وزیر برای شانه خالی کردن از مسئولیت خود اعلام کرده که به موقع نرخ‌مان را به دولت اعلام نکردیم اما اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی (به موقع نرخ تضمینی را اعلام نمی‌کند) موضوع دیگری است.

در شرایط فعلی گلایه گشاورزان تنها از تأخیر دولت در عدم اعلام نرخ خرید تضمینی نیست، بلکه گلایه اصلی کشاورزان از دولت از نرخ پیشنهادی دولت برای افزایش ۲ درصدی خرید تضمینی گندم است.

چندی پیش بود که محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به اینکه ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بابت خرید تضمینی گندم (سال گذشته زراعی)  پول پرداخت‌ شده است گفت: قیمت هر کیلوگرم خرید تضمینی گندم برای سال آینده ۱۳۰۰ تومان تعیین‌ شده و حدود ۳۰ تومان بیش از نرخ امسال است.

پس از اعلام این پیشنهاد بود که کشاورزان اعتراضات خود را اعلام کردند تا جایی که گندمکاران کشور در واکنش به اقدام شورای اقتصاد در خصوص تعیین نرخ ۱۳۰۰ تومانی هر کیلوگرم گندم کمپینی در فضای مجازی تشکیل دادند و خواهان پیگیری رئیس جمهور در این خصوص هستند.

در این کمپین مطرح شد که شورای اقتصاد خرید تضمینی گندم را بدون بررسی های کارشناسی تعیین کرده است و از لحاظ فنی با شرایط اقتصادی موجود و نرخ تورم هماهنگی ندارد.

علاوه بر تمام این مسائلی که مطرح شد، نکته جالب این است که حجتی روز گذشته در اظهاراتی عجیب به جای اینکه از کشاورزان دلجویی کند، خریدهای تضمینی را بدترین روش حمایتی از تولیدکنندگان خوانده است این در حالی است که کارشناسان اقتصادی خرید تضمینی را ابتدایی ترین نوع حمایت از کشاورزان می دانند.

 اظهارات جدید حجتی: خریدهای تضمینی، بدترین روش حمایتی از تولیدکنندگان است

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: کشاورز وقتی پنبه تولید می‌کند، منتظر است از او بخرند، اما اگر نخریدند چه باید کرد؟ باید منتظر خرید توسط دولت شوند؟ بدترین شکل بازار دولت است، بیش ترین هزینه را برای مملکت و کمترین بهره‌وری را دارد. خریدهای تضمینی که به شکل سنتی انجام می‌دهیم، بدترین روش حمایتی از تولیدکنندگان است. بدترین روشی که می‌توانیم نسخه بپیچیم این است.

شاهد کلام ما برای عجیب و غریب بودن اظهارات وزیر کشاوزی،  اظهارات صاحب نظران این حوزه در راستای عدم حمایت دولت از کشاورزان در مقایسه با سایر کشورهاست. از آنجا که گندم و سایر محصولات استراتژیک در تأمین معیشت خانوارهای جامعه نقش اساسی دارد. معمولاً دولت ها حاضر به هزینه برای این بخش هستند. این درحالی است که در کشور ما  نه تنها خبری از حمایت از کشاورزان و دانش به روز نیست. بلکه وزیر کشاورزی به عنوان متولی این وزارتخانه تنها راه حمایتی دولت از کشاورزان را بدترین نوع حمایت می داند.

*خرید تضمینی ابتدایی ترین نوع حمایت از کشاورزان است

غلامرضا یاوری معاون سابق موسسه پژوهشی برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی در  گفت وگو با خبرنگار اگری پرس درباره قیمت خرید تضمینی گندم می گوید:  بحث قانون خرید تضمینی قابل تفسیر نیست. قانونی است که در آن مشخص شده برای حمایت از تولید محصولات اساسی کشاورزی و ایجاد تعادل در نظام تولید و جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی و ضرر و زیان کشاورزان دولت  موظف  است محصولات کشاروزی را خریداری کند.

وی می افزاید: خرید تضمینی ابتدایی ترین ابزار حمایتی است که کشورهای دیگر فراتر از این موضوع در حمایت از کشاورزان قدم برداشته اند. در اروپا حتی یک کیلو مواد خام کشاورزی نمی توان وارد کرد. برای آن ممنوعیت واردات وجود دارد. ممنوعیت واردات درکشورهای اروپایی به این معنی است که قیمت های داخل کشور را خودشان مشخص می کنند و نمی گذارند به خاطر واردات قیمت های تولیدی شان کاهش یابد . اما این موضوع در ایران برعکس است. تمام محصولاتی که به ذهن می رسد در بازار ایران به صورت وارداتی و ارزان تر وجود دارد. با توجه به حمایت های کشورهای دیگر از کشاورزان، مقایسه قیمت خرید گندم داخلی با خارجی اشتباه است.

*نگاه دولت بی توجهی به کشاورزان و بیکاری کشاورز است

سید جواد حسینی‌کیا، عضو کمیسیون صنایع مجلس در گفت وگو با اگری پرس، درباره قیمت خرید تضمینی گندم می گوید:۲ نگاه نسبت به خرید گندم از کشاورزان از سوی دولت وجود دارد. یک نگاه این است که با قیمت بالا از کشاورزان محصولات خریداری شود و نگاه دیگر این به کشاورزان توجهی نشود و کشاورزان بیکار شوند.

*ژاپن برای تامین محصول استراتژیک خود ۱۱ برابر قیمت جهانی هزینه می کند

سید راضی نوری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت وگو با اگری پرس درباره قیمت خرید تضمینی گندم می گوید:نگاهی به کشورهای دیگر نشان می دهد، دولت هایشان برای تولید محصولات استراتژیک کشور خود  و تأمین امنیت غذایی یارانه های بسیاری را به کشاورزان پرداخت می کنند. کشوری مانند ژاپن برای اینکه بتواند برنج داخلی تولید کنند ۱۱ برابر قیمت جهانی هزینه می کند اما محصولات استراتژیک را خودش تولید می کنند و وابسته به واردات نمی شود.

*تحت شعاع قرار گرفتن خودکفایی گندم با قیمت خرید ۱۳۰۰ تومانی

عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه با قیمت خرید ۱۳۰۰ تومانی گندم (اعلام شده از سوی نوبخت) بحث خودکفایی گندم تحت شعاع قرار می گیرد می گوید:  علاوه بر تأخیر دولت در قیمت خرید تضمینی ، این قیمت خرید مزید بر علت شد تا بسیاری از کشاورزان از کشت گندم منصرف شوند.

وی می افزاید: ماشینی‌هایی که برای بخش کشاورزی در کشورهای اروپایی استفاده می‌شود به‌روز است، درحالی‌که در ایران از ماشین‌های کشاورزی دهه ۴۰ و ۵۰استفاده می‌شود.

 بنابر این گزارش علاوه بر اینکه حجتی ، وزیر کشاورزی علی الرغم عدم حمایت دولت از کشاورزان، خرید تضمینی را به جای کمترین حمایت، بدترین نوع حمایت از تولیدکنندگان می داند اما علی محمد شاعری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه با افزایش ۲ درصدی نرخ خرید تضمینی در تولید سیاست های اقتصادی مقاومتی را محقق نمی کند  می گوید: دولت میزان خرید تضمینی را اینقدر کم اعلام کرده است که خجالت می کشد به صورت رسمی این نرخ را اعلام کند.

 به راستی سکوت حجتی ، وزیر کشاورزی درباره تاخیر قیمت خرید تضمینی از خجالت است یا از سرباز کردن از مسئولیت؟ با شرایطی که کشاورزان کمترین نوع حمایت را از سوی دولت دارند و همواره در خرید تضمینی با ضرر و زیان مواجه می شوند، خرید تضمینی کمترین نوع حمایت است یا بدترین نوع حمایت؟

پایان/