به گزارش اگری پرس؛ مجتبی ورمقانی  در گفت و گو با خبرنگارمهر گفت: از تاریخ یکم مهرماه به مدت  ۲۵ روز کاری واکسیناسیون سراسری جمعیت گاو و گوساله استان در مناطق پرخطر و واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی آغاز می شود و انتظار داریم که این مرحله از کار نیز در سایه تعامل و همکاری خوب دامداران به بهترین شکل ممکن اجرایی و عملیاتی شود.

وی با اشاره به اینکه اجرای این مرحله از واکسیناسیون دام در استان کردستان کاملا رایگان است، بیان کرد: در این راستا این اداره کل با تأمین واکسن مورد نیاز و با بکارگیری تمامی اکیپ های مایه کوبی دامپزشکی بخش دولتی استان این واکسیناسیون را اجرا می کند.

مدیرکل دامپزشکی کردستان با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای اجرایی کردن موفق این طرح در استان کردستان، اعلام کرد: در این مرحله تعداد ۲۲ اکیپ عملیاتی،  تعداد ۶۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله) استان را تحت پوشش واکسیناسیون قرار خواهند داد.

وی با اشاره به اجرایی کردن طرح های این چنین در طول سال گذشته و امسال به صورت رایگان در استان کردستان، عنوان کرد: خوشبختانه در سایه حمایت های صورت گرفته از سوی مسئولان استانی و کشوری ما در گذشته نیز سابقه اجرایی کردن طرح واکسیناسیون به صورت رایگان در استان کردستان را داریم و البته این مهم با استقبال بسیار خوب مردم مواجه شد.

ورمقانی عنوان کرد: در طول دو سال اخیر تمامی خدمات صورت گرفته از سوی اداره کل دامپزشکی کردستان به صورت رایگاند به مردم عرضه شده است و این مهم در فرهنگ سازی بهتر برای جلب مشارکت و همراهی آنها با سایر برنامه ها و طرح های ما موثر خواهد بود.

مدیرکل دامپزشکی کردستان یکی از عوامل موفقیت در اجرای این طرح را همکاری دامداران خواند و افزود: در اجرای صحیح و پوشش مناسب واکسیناسیون پیش بینی شده،  برای کنترل بروز بیماری ازتمامی دامداران  درخواست می شود با اکیپ های مایه کوب دامپزشکی اعزامی، همکاری لازم را بعمل آورند و از هر گونه خرید و جابجایی دام بدون اخذ گواهی بهداشتی حمل از دامپزشکی شهرستان خودداری کنند.

ورمقانی بیان کرد: انتظار می رود دامداران در صورت مشاهده هرگونه بیماری تب برفکی مراتب را در اسرع وقت به شبکه دامپزشکی شهرستان مربوطه اعلام یا با سامانه شبانه روزی ۱۵۱۲ این اداره کل تماس حاصل کنند.

وی با اشاره به موقعیت حساس استان کردستان به دلیل قرار گرفتن در مرز و همجواری با شمال عراق، افزود: وضعیت ورود بیماری های دام به استان کردستان به صورت لحظه ای رصد می شود و این مهم باید با تعامل و همکاری مردم نیز همراه باشد که خوشبختانه تاکنون این مهم به بهترین شکل ممکن مورد توجه بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان با اشاره به تشدید نظارت ها بر توزیع فراورده های گوشتی و دامی در استان کردستان، یادآور شد: اداره کل دامپزشکی در تمامی شهرستان های استان کردستان نظارت های خود را تشدید کرده است و مردم نیز باید متوجه باشند تا در صورت مشاهده هر گونه تخلفی در کوتاهترین زمان ممکن موضوع را به ما اطلاع رسانی کنند.

وی اظهار داشت: حجم کار دامپزشکی بالاست و متاسفانه ظرفیت نیروهای انسانی و اعتباری ما نیز محدود است ولی خوشبختانه علیرغم تمامی این محدودیت ها ما در طول دو سال اخیر با بسیج تمامی ظرفیت های موجود موفقیت های خوبی را کسب کرده ایم و انتظار می رود که این روند رو به رشد همچنان ادامه داشته باشد.

ورمقانی یکی از مهمترین ویژگی های کار در دامپزشکی کردستان در طول دو سال اخیر را حضور موثر در مناطق روستایی و دورافتاده عنوان کرد و افزود: علیرغم تمامی محدودیت های پیش رو، اداره کل دامپزشکی کردستان خدمات خود را به شکل مطلوبی در مناطق محروم و روستایی افزایش داده است و البته به صورت مستمر بر نحوه ارائه این فعالیت از سوی استان نظارت شده است.