به گزارش اگری پرس؛ علیرضا رفیعی‌پور امروز در نخستین گردهمایی آزمایشگاههای دامپزشکی کشور اظهار کرد: آزمایشگاههای دامپزشکی در خدمت تولید و برای کاهش هزینه‌ها و از طرفی تضمین سلامت تولید برای مصرف‌کنندگان فعالیت می‌کند.

وی افزود: ما و تمام همکارانمان در آزمایشگاههای دامپزشکی تلاش می‌کنیم تا در نهایت آنچه سر سفره مردم می‌رود سلامت آن تضمین شود که در کنار این مهم منافع تولیدکننده نیز تضمین خواهد شد و منجر به کاهش هزینه‌های آنها می‌شود.

رئیس جدید سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در سازمان دامپزشکی نظارت و آزمایشگاهها مهمترین ارکان هویتی این سازمان به حساب می‌آید و اقدامات این بخش برای مقامات سیاسی، امنیتی، مردم و مصرف‌کنندگان مورد اهمیت است.

رفیعی‌پور تصریح کرد: اگر در سطح مراکز تولید نمونه‌‌برداری انجام شود اما در آزمایشگاهها تعیین تکلیف نشود در واقع خروجی و نتیجه‌ای برای جامعه ندارد.

وی گفت: در شرایط فعلی نیاز به آزمایشگاههای دامپزشکی دیگر از جغرافیای استانی خارج شده و حتی در بخش‌ها نیز تقاضای ایجاد این آزمایشگاهها و نیازمندی به ارائه خدمات وجود دارد.

رئیس سازمان دامپزشکی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نقش آزمایشگاهها در توسعه تبادلات بین‌المللی گفت: تمام کشورها نیز برای واردات محصولات پروتئینی و دامی کشورمان محصولات را در آزمایشگاههای خود مورد بررسی قرار می‌دهند و در صورت عدم تایید اجازه ورود به کشور خود را نمی‌دهند که این امر نشاندهنده اهمیت آزمایشگاههای دامپزشکی است.

لزوم تمرکززدایی در بخش آزمایشگاههای دامپزشکی

رفیعی‌پور با تاکید بر لزوم تمرکززدایی از فعالیت آزمایشگاههای دامپزشکی در کشور گفت: تخصصی‌ترین کارها را باید به مناطق مرزی ببریم زیرا بسیاری از عوامل ناشناخته بیماریها از خارج از کشور و از مرزها به کشورمان وارد می‌شود.

وی با ذکر مثالی گفت: در صورتی که در استان خراسان جنوبی اتفاقی رخ دهد باید مورد آزمایشگاهی را با پرواز به تهران بفرستیم که در این صورت با توجه به بعد مسافت، عوارض زمانی برای ما ایجاد خواهد کرد.

این مقام مسئول تاکید کرد که با ایجاد تمرکززدایی در حوزه آزمایشگاهها و بردن آن به مناطق مرزی و نقطه صفر مرزی می‌توان منشاء بسیاری از بیماریها را در همان مناطق شناسایی کرد.

آزمایشگاههای دامپزشکی بخش خصوصی جایگاه قانونی می‌یابند

رئیس سازمان دامپزشکی در پایان صحبت‌های خود گفت: در حال تدوین آیین‌نامه‌ای هستیم که برای آزمایشگاههای دامپزشکی جایگاه قانونی در بخش خصوصی ایجاد شود که مراحل تنظیم این آیین‌نامه اکنون در دست انجام است و به زودی ارائه خواهد شد.