به گزارش اگری پرس؛

حسن عباسی معروفان معاون داخلی بازرگانی دولتی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به آخرین وضعیت صادرات گندم اظهار داشت: براساس مصوبه خودکفایی گندم در سال جاری سه میلیون تن گندم مازاد بر نیاز برای صادرات در بورس کالا عرضه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه گندم‌های صادراتی هفته‌ای دوبار در بورس کالا عرضه می‌شود، افزود: البته تصمیماتی مبنی بر تبدیل گندم به آرد برای صادرات اتخاذ شده، چرا که این امر علاوه بر کمک به اشتغالزایی، ارزش افزوده بالایی در بر خواهد داشت.
عباسی معروفان نرخ جهانی هر کیلو گندم معمولی را ۲۵۷ دلار و گندم دوروم را بسته به کشش و تقاضا بازار ۲۶۰ تا ۲۸۰ دلار اعلام کرد.
معاون داخلی بازرگانی دولتی ادامه داد: تا کنون بیش از۷۰ هزار تن گندم به بازارهای عراق و آفریقای شمالی فروخته شده است.
وی با اشاره به اینکه محدودیت زمانی برای صادرات گندم وجود ندارد، بیان کرد: در صورت کشش بازار طی ده روز مابقی گندم‌های صادراتی به بازار‌های هدف صادرخواهد شد و در صورت استمرار روند فعلی پیش بینی می‌شود که گندم‌های صادراتی ظرف سه الی چهار ماه آینده به اتمام رسد.
عباسی معروفان تصریح کرد: طی سال‌های اخیر کشور ما جز کشورهای عمده واردکننده بوده که امسال با وجود گندم مازاد بر نیاز مصرف داخل جز باشگاه کشورهای صادرکننده قرار گرفتیم که این افتخاری برای ایران محسوب می‌شود.