به گزارش اگری پرس به نقل از سایت خبری«رازق»، مردم ایران از سالهای دور همیشه شب یلدا را گرامی داشته اند یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است.

مردم روزگاران دور و گذشته که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می داد و در طول سال با سپری شدن فصل ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.

در جشن ها مانند عید نوروز مردم در سراسر کشور با تهیه آجیل، میوه و شیرینی، تنقلات مخصوص و هندوانه به استقبال این شب می روند اما با افزایش تقاضای این محصولات در بازار هر سال در این ایام، شاهد افزایش قیمت هستیم.

**قیمت هندوانه یک سوم سال های قبل است

حسین مهاجران در گفت و گو با خبرنگار رازق با اشاره به بازار میوه و تره بار در شب یلدا، اظهار کرد: امسال تولید هندوانه که بیشترین مصرف شب یلدا را به همراه دارد و بیش از سال قبل است.

وی با تأکید بر اینکه قیمت هندوانه یک سوم سال های قبل است، تصریح کرد: انار بعد از هندوانه بیشترین مصرف را در شب یلدا دارد.

رییس اتحادیه میوه و تره بار استان تهران با تأکید براینکه  انار درجه دو و متوسط با قیمت پایین در بازار عرضه می شود، اضافه کرد: این انار به شکل فراوان در بازار به مردم عرضه می شود و انار درجه یک بین چهار هزار و ۵۰۰تا پنج هزار تومان است.

مهاجرانی با اشاره به این موضوع که پنج نوع میوه هم در شب یلدا متقاضی زیاد دارد، گفت: نارنگی، پرتقال، ازگیل، انگور و موز در شب یلدا مصرف دارد که قیمت ها متعادل است و بعید است که افزایش قیمتی داشته باشیم.

وی با بیان این مطلب که  موز طی دو سه روز اخیر هزار تومان افزایش یافته است، اضافه کرد: موز در کنار هندوانه و انار قرار دارد و بیشتر هندوانه و انار در این شب مصرف دارند.

رییس اتحادیه میوه و تره بار تهران در خاتمه اظهار کرد: باید دید در شب یلدا چه اتفاقی خواهد افتاد اما بازرسان ما نه تنها در این شب بلکه در تمام ایام سال نظارت و کنترل دقیق بازار را در دستور کار دارند و از هر گونه نوسان غیر عادی جلوگیری خواهند کرد.

علی بهره مند رییس اتحادیه قنادان تهران نیز در گفت و گو با خبرنگار رازق در مورد بازار شیرینی جات در شب یلدا، گفت: شب یلدا از مقاطع زمانی رونق بازار قنادی در کشور در قیاس با سایر ایام عادی سال به شمار می رود.

وی در ادامه این مطلب تصریح کرد: چند روز پیش عید میلاد حضرت محمد(ص) بود که بازار قنادی از رونق خوبی در این روز برخوردار بود و شب یلدا نیز از ایام رونق بازار قنادی است.

بهره مند با تأکید براینکه در شب یلدا افزایش قیمت شیرینی جات را در صنف قنادی نخواهیم داشت، اضافه کرد: افزایش قیمتی در این شب در برنامه هایمان نداریم و بازار در تمام ایام سال به ویژه در این روزها با نظارت های ویژه مواجه است تا از هر گونه نوسان غیر مجاز قیمتی جلوگیری شود.

رییس اتحادیه قنادان تهران با اشاره به این موضوع که وضعیت بازار در اینگونه مناسبت ها بهتر می شود، تصریح کرد: در این ایام رونق را در بازار قنادی شاهد خواهیم بود.

**آجیل خشکباری برای اشرافی ها

اما مهمترین محصولی که شاید هرسال بیشتر از دسترس مردم خارج می شود شاید آجیل و تنقلات باشد که گاهی با اتخاذ تصمیماتی عجیب در واردات آن شاهد افزایش قیمت چشمگیر این محصولات در بازار بوده ایم.

به عنوان نمونه بادام هندی به دلیل اینکه در داخل کشور تولید نمی‌شود و واردات آن ممنوع شده است، به صورت کالای قاچاق در کشور عرضه می‌شود و فندق به دلیل سرمازدگی که در سال گذشته داشته با کاهش تولید رو به رو بوده است.

همین عوامل باعث شده است فندق و بادام هندی امسال ۳۰ تا ۶۰ درصد گران‌تر نسبت به سال‌های گذشته در بازار خشکبار کشور عرضه شود.

درباره سایر اقلام خشکبار ظاهرا افزایش قیمتی وجود ندارد، زیرا سالانه ‌به میزان ۲۶۰ هزار تن پسته، ۱۶۰ هزار تن بادام، ۲۳۰ هزار تن گردو، ۲۳۰ هزار تن کشمش، ۲۵ هزار تن فندوق، ۲۲ هزار تن توت، ۴۴ هزار تن انجیر و ۱۸ هزار تن بادام زمینی به عنوان مهم‌ترین اقلام خشکباری در کشور تولید می‌شود که با توجه به تنوع و بالا بودن تولید، بازار این محصولات در شرایط و وضعیت مناسبی قرار دارد.

قیمت انواع آجیل در مغازه های سطح شهر به شرح جدول ذیل است:

 

متوسط قیمت درجه یک

متوسط قیمت درجه دو

نام محصول

۵۰۰۰۰

۳۶۰۰۰

پسته احمد آقایی

۴۶۰۰۰

۳۵۰۰۰

پسته کله قوچی

۵۳۰۰۰

۳۹۰۰۰

پسته اکبری

۴۰۰۰۰

۳۲۰۰۰

پسته فندقی

۳۵۰۰۰

۳۰۰۰۰

تخمه ژاپنی

۲۴۵۰۰

۱۸۰۰۰

تخمه کدومرمری

۲۸۰۰۰

۲۰۰۰۰

تخمه کدو گوشتی

۱۰۰۰۰

۶۰۰۰

تخمه آفتابگردان

۱۳۰۰۰

۸۰۰۰

تخمه محبوبی

۳۵۰۰۰

۳۰۰۰۰

فندق

۵۷۰۰۰

۵۰۰۰۰

بادام

۴۶۰۰۰

۴۰۰۰۰

بادام منقا کاغذی

۲۲۰۰۰

۱۵۵۰۰

بادام زمینی

۶۶۰۰۰

۶۰۰۰۰

بادام هندی

۵۴۰۰۰

۴۰۰۰۰

انجیر خشک

۵۶۰۰۰

۴۵۰۰۰

توت خشک

۱۵۰۰۰

۱۱۰۰۰

کشمش سبز

۱۲۰۰۰

۸۵۰۰

کشمش پلویی

۲۶۰۰۰

۲۲۰۰۰

گردو با پوست کاغذی

۵۵۰۰۰

۴۸۰۰۰

مغز گردو

۶۸۰۰۰

۶۰۰۰۰

مغز پسته

۵۲۰۰۰

۴۷۰۰۰

مغز فندوق

۵۶۰۰۰

۴۳۰۰۰

مغز بادام

۷۴۰۰۰

۶۶۰۰۰

خلال پسته

۱۷۰۰۰

۱۳۰۰۰

آلبالو خشک

۲۸۰۰۰

۲۲۰۰۰

آلو بخارا

۱۲۵۰۰

۸۰۰۰

نخودچی دو آتیشه

۵۷۰۰۰

۵۰۰۰۰

آجیل چهار مغز

۴۴۰۰۰

۳۶۰۰۰

آجیل شب یلدا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اما افزایش قیمت ها در چندسال اخیر باعث شده است که تهیه همه اقلامی که در فوق ذکر شد برای کارگران با درآمد پایین مشکل باشد که مسئولان باید با سیاست های حمایتی از این اقلام مصرفی مخصوصا در ایام شب یلدا و عیدنوروز داشته باشند و فکری اساسی برای اقشار پایین جامعه کنند تا آنها نیز بتوانند مانند دیگران اوقات خوبی در کنار خانواده داشته باشند.

انتهای پیام/م